Arduino 1995 yılında İtalya’da öğretim üyeliği yapan Massimo Banzi ve arkadaşı David Cuartiellse tarafından öğrencilere projelerde yardımcı olması için geliştirildi.İlk olarak 200 adet üretildi. Günümüzde birçok Arduino modeli bulunmakta ve binlerce satılmaktadır.

Arduino açık kaynaklı bir donanımdır. Açık kaynaklı donanım demek , ticari kaygı olmadan üretilen, dağıtılan ve kopyalanabilen demektir.Arduino ile ürettiğiniz kişisel veya ticari projelerinizde üretici firmaya herhangi bir telif ücreti ödemezsiniz.

Arduino kartını teknik olarak inceleyecek olursak, Arduino bir giriş/çıkış ve fiziksel programlama kartıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey Arduino’nun bir mikroişlemci olmadığıdır.Arduino mikroişlemci programlamayı kolay hale getiren bir platformdur. Arduino yardımı ile çizgi izleyen araba , engelden kaçan araba ,otomatik gece lambası vb. birçok proje yapılabilir.3D yazıcıların büyük bir çoğunluğu yine Arduino ile kontrol edilmektedir.

Günümüzde birden çok Arduino modeli bulunduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu modeller ihtiyaç üzerine ortaya çıkmıştır.

Kitabımızda dünyada en çok kullanılan ve rahatlıkla satın alınabilen Arduino Uno baz alınmıştır.

Mikrodenetleyici olarak Atmega 328p bulunmaktadır. 5V çalışma gerilimine ve 7-12 V besleme gerilimine sahiptir. USB üzerinden programlanabilir ve güç beslemesi yapılabilir.

Uno modelini detaylı inceleyecek olursak 14 adet Dijital giriş/çıkış (Digital Input/Output) ve 6 adet Analog giriş (Analog Input) pinine sahiptir. Güç pinleri olarak inceleyecek olursak; 3 adet GND pini, 2 adet 5V pini , taşınabilir projeler için 1 adet VIN pini ve 3.3 V pini bulunmaktadır.

Arduino, üzerinde bulunan giriş/çıkış pinleri ile fiziksel bilgileri okur ve fiziksel olarak tepki verebilir. Örneğin; ortamın ışık seviyesini ölçer ve ortam karanlık ise bir LED’i yakabilir.Arduino’daki pinler hem giriş hem de çıkış pini olarak kullanılabilir.