PROGRAMLAMA ORTAMI (Mblock)

     Arduino temelde C  ile programlanmaktadır ve resmi editörü Arduino IDE’dir. Ama biz kitabımızda kod blokları ile programlama imkanı sunan Mblock’u kullanacağız. Mblock , Makeblock firmasının kendi robotlarının kodlanmasında kullanılmak üzere yazılmış açık kaynak kodlu bir programdır. Mac, Windows  ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilmektedir

  1. Adım: İndirme

*Herhangi bir internet tarayıcısından http://www.mblock.cc adresine gidin.

*Üst menüde yer alan Download butonuna tıklayın.

*Açılan sayfadan Mblock 3 For PC’yi bulun ve kullandığınız işletim sistemine uygun olanı seçin. İndirme otomatik olarak başlayacaktır.

  1. Adım : Kurulum

 *İndirilen dosyayı açın.

Buradaki dil seçeneği kurulum aşamasındaki dili ifade etmektedir.İngilizce olarak devam etmek için “Ok”  butonuna tıklayarak devam edin.

Karşınıza çıkan sözleşme metnin onaylayarak “Next” butonuna tıklayın

Programın kurulum konumu değiştirmek istiyorsanız “Browse ” butonuna tıklayarak yeni konumu seçebilirsiniz. Varsayılan konuma kurulmasını istiyorsanız “Next” butonuna tıklayın.

Kurulum için herşey hazır. “Install ” butonuna tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz.

“Finish” butonuna tıklayarak kurulumu sonlandırabilirsiniz. “Launch Mblock” seçili iken otomatik olarak Mblock açılacaktır.

  1. Adım : Kullanıma Hazır Hale Getirme

Mblock varsayılan olarak Makeblock şirketinin robotlarının programlanması için tasarlanmıştır. Birkaç küçük ayar yaparak Arduino Uno içi hazır hale getirmeliyiz.
İlk olarak dil değişikliği ile başlayalım.

Üst menüde yer alan Language butonuna tıklayarak açılan pencereden türkçe dilini seçin.

Bir sonraki adım olarak Kartlar butonuna tıklayın . Açılan pencereden Arduino Uno’yu seçin.

Programlamaya geçmek için son bir adım kaldı.

Bağlan butonuna tıklayın ve açılan pencereden Arduino sürücüsünü yükle butonuna tıklayın.

Yeni bir kurulum uygulaması açılacaktır.”Install” butonuna tıklayın. Kurulum otomatik olarak tüm sürücüleri yükleyecektir. Bu işlem Arduino’nun bilgisayar tarafından tanınabilmesi ve programlanabilmesi için önemli bir adımdır.